Reportaj Special: Prima etapa la Jeep Trial Cross a avut loc sambata la Tiraspol! Iata cum a fost!

•
  •
  •
  •

Calendarul competiţional automobilistic 2013 a demarat oficial în acest week-end odată ce la Tiraspol a avut loc prima cursă de Jeep Trial Cross din acest an. La startul competiţiei s-au aliniat în jur de 15 echipaje care au evoluat în două clase. Din prima au făcut parte maşinile dotate cu motoare ce au un volum de peste 3.5 litri, pe când în clasa a doua au evoluat tot terenurile cu propulsoare de până la 3.5 litri.

Pentru această etapă organizatorii au pregătit un traseu extrem de dificil, format în mare parte din pante abrubte, rampe şi chiar o porţiune de teren plină de noroi. Potrivit regulamentului fiecare echipaj a trebuit să intre pe circuit de 3 ori, scopul fiind să-l parcurgă cât mai rapid fără puncte de penalizare.

483568_566329250067147_1646435800_n

După ce a fost dat oficial startul competiţiei, însă de această dată fără intonarea imnului de stat, participanţii s-au grăbit să atace pantele dificile. Nu au întârziat să apară şi primele faze tari, una dintre acestea fiind şi rostogolirea unui Mitsubishi Pajero, pilotul căruia a încercat o manevră greşită de abordare a celei mai abrubte pante. Chiar dacă maşina a sfârşit pe acoperiş, şoferul nu a avut de suferit, însă echipajul nu a putut evolua mai departe din cauza defecţiunilor tehnice.

733984_566327206734018_206572397_n

Chiar şi aşa, faza zilei a fost oferită de Alexei Curchi, care aflându-se la volanul unui Isuzu Trooper a reuşit cel mai frumos salt spre bucuria spectatorilor care au aplaudat prestaţia! La finalul competiţiei, atât în prima clasă, cât şi în cea de-a doua, prima poziţie pe podium a fost ocupată de echipajele din stânga Nistrului, care reuşit să se impună la Tiraspol.