DAKAR 2015: Echipa Kamaz a ocupat primele 3 locuri, iar MINI a obtinut victoria la clasa automobilelor

•
  •
  •
  •
  •
  •

Prima cursă auto importantă din 2015 a fost raliul Dakar, în cadrul căruia victoria la categoria camioane a fost obținută din nou de echipa KAMAZ-Master, iar la clasa vehicule prima treaptă le-a revenit celor care au condus bolidul MINI.

2015 Dakar Rally

Desfășurată în perioada 4-17 ianuarie curent în Argentina, Chili și Bolivia, cursa Dakar 2015 a fost dominată de camioanele Kamaz și de vehiculele MINI.

La categoria automobile, distanța totală de peste 9000 de km a fost parcursă cel mai rapid de bolidul MINI condus de pilotul Nasser al-Attiyah, care a fost lider în clasamentul general pe tot parcursul competiţiei, cu excepţia primei probe speciale, la capătul căreia a pierdut primul loc după ce a fost penalizat.

Echipa Toyota a fost cea care a reprezentat o ameninţare la adresa lui Al-Attiyah pentru mai mult de două treimi din competiţie, dar şansele la victorie ale lui Giniel di Villiers au fost anulate în a noua probă specială, când sud-africanul s-a rătăcit pe traseu.

2015 Dakar Rally1

Alte patru locuri au fost obținute de asemenea de piloții echipei MINI, în timp ce revenirea companiei Peugeot în Raliul Dakar după 25 de ani de absență nu a decurs conform aşteptărilor. Cea mai bună performanţă a fost obţinută de Stephane Peterhansel, ajuns la final doar pe locul 11 în clasamentul general. Alți doi piloți Peugeot, Cyril Despres și Carlos Sainz, au obținut rezultate și mai slabe. Primul a trecut linia de sosire doar pe locul 34 general, iar al doilea a abandonat în a cincea probă specială din cauza unui accident.

2015 Dakar Rally29

În total la Dakar 2015 au participat 427 de echipaje înscrise la 4 clase diferite. Linia de sosire a fost trecută de 184 de mașini, majoritatea dintre care fiind motociclete. Printre camioane cele mai bune au fost cele ale echipei Kamaz. Ele au reușit să ocupe toate trei locuri de pe podium la această clasă, lider absolut fiind Ayrat Mardeev.

Cel mai tragic moment al Dakarului 2015 a fost moartea pilotului polonez Michal Hernik care a participat la cursă la volanul unei motociclete. Medicii au constatat că pilotul a murit din cauza deshidratării.